Három évtized alatt közel 80 százalékkal nőtt a rákos megbetegedések száma az 50 év alattiak körében

Évente több mint egymillió 50 éven aluli hal meg rákban, és az előrejelzések szerint 2030-ra további 21 százalékkal fog növekedni a számuk.
Három évtized alatt közel 80 százalékkal nőtt az 50 év alattiak száma, akiknél rákot diagnosztizálnak világszerte – derül ki a egy új szemléletet mutató tanulmányból.
A korai kezdetű rákos megbetegedések világszerte az 1990-ben 1,82 millióról 3,26 millióra nőttek 2019-re, miközben a 40-es, 30-as vagy annál fiatalabb felnőttek daganat okozta halálozás 27 százalékkal nőtt. Évente több mint egymillió 50 év alatti ember hal meg rákban – derül ki a kutatásból.
A szakértők még csak a kezdeti szakaszban ismerik az esetek növekedésének okait. A BMJ Oncology-ban megjelent tanulmány szerzői szerint a rossz táplálkozás, az alkohol- és dohányzás, a fizikai inaktivitás és az elhízás valószínűleg a tényezők között szerepel.
1990 óta a korai rákos megbetegedések előfordulása és halálozása világszerte jelentősen megnövekedett” – áll a jelentésben. "Az egészséges életmód ösztönzése, beleértve az egészséges táplálkozást, a dohány- és alkoholfogyasztás korlátozását és a megfelelő szabadtéri tevékenységeket, csökkentheti a korai rákbetegségek terheit.
Korábbi tanulmányok azt sugallták, hogy az elmúlt néhány évtizedben a világ különböző részein nőtt az 50 év alatti felnőtteknél rák előfordulása. A skóciai Edinburgh-i Egyetem és a kínai Hangzhou-i Zhejiang Egyetem Orvostudományi Kara által vezetett legfrissebb tanulmány volt az első a maga nemében, amely globális szinten vizsgálta a kérdést, valamint a fiatalabb felnőttek kockázati tényezőit.
A legtöbb korábbi tanulmány a regionális és országos különbségekre összpontosított. Ebben a globális tanulmányban azonban a kutatók 204 ország adatait elemezték, amelyek 29 ráktípusra vonatkoznak.
Az 1990 és 2019 közötti változások becsléséhez minden 14 és 49 év közötti új esetet, halálozást, egészségügyi következményeket és hozzájáruló kockázati tényezőket megvizsgáltak.
2019-ben az 50 év alattiak körében 3,26 millió új daganatos megbetegedést diagnosztizáltak, ami 79 százalékos növekedés az 1990-es adathoz képest. Az emlőrák okozta a legtöbb megbetegedést és az ehhez kapcsolódó halálozást.
A korai légcső- és prosztatarákos esetek száma 1990 és 2019 között nőtt a leggyorsabban, a spektrum másik végén viszont a korai kezdetű májrák esetek csökkenéséről számoltak be, ami évente 2,88 százalékkal mutatott jobb eredményt.
Összesen 1,06 millió 50 év alatti ember halt meg rákban 2019-ben, ami 27 százalékkal több, mint 1990-ben. A mellrák után a legmagasabb halálozási arány a légcső-, tüdő-, gyomor- és bélrákhoz köthető. A halálozások legnagyobb mértékben a vese- vagy petefészekrákos betegek körében nőttek.
A korai kezdetű rákos megbetegedések legmagasabb aránya 2019-ben Észak-Amerikában, Óceániában és Nyugat-Európában volt. Az alacsony és közepes jövedelmű országokat is érintette, és az 50 év alattiak körében a legmagasabb halálozási arány Óceániában, Kelet-Európában és Közép-Ázsiában volt.
Az alacsony és közepes jövedelmű országokban a korai rákbetegség sokkal nagyobb hatással volt a nőkre, mint a férfiakra, ami a rossz egészségi állapotot és a halálozást illeti.
Az elmúlt három évtizedben megfigyelt tendenciák alapján a kutatók becslése szerint az új korai rákos megbetegedések és a kapcsolódó halálesetek száma 2030-ra további 31 százalékkal, illetve 21 százalékkal fog növekedni, és a 40-es éveiket taposók válnak a legveszélyeztetettebbekké.
A kutatók szerint a genetikai tényezők valószínűleg szerepet játszanak. De a magas vöröshús- és só-, valamint az alacsony gyümölcs- és tejtartalmú étrend, valamint az alkohol és a dohányzás jelentik az 50 év alattiak körében a leggyakoribb rákos megbetegedések hátterében álló fő kockázati tényezőket, amelyekhez a fizikai inaktivitás, a túlsúly és a magas vércukorszint is hozzájárul.
Dr. Claire Knight, a Cancer Research UK vezető egészségügyi információs menedzsere, aki nem vett részt a tanulmányban, azt mondta, hogy még nem világos, mi okozza a tendenciát, és óvatosságra intett - írta a The Guardian.
Bármilyen riasztónak tűnik is, a rák elsősorban az idősebb korosztály betegsége, világszerte az új rákos megbetegedések többségét 50 év felettieknél diagnosztizálják. További kutatásra van szükségünk, hogy megvizsgáljuk a korai kezdetű rák okait bizonyos ráktípusok esetében, mint például a mellrák kockázatát a fiatalabb női korosztály esetében.
Ha az emberek aggódnak a rákos megbetegedések kockázata miatt, számos módszer létezik ennek csökkentésére, például a dohányzás mellőzése, a kiegyensúlyozott étrend fenntartása, a sok testmozgás és a napsütéses biztonság.
De mi a helyzet hazánkban?
Az egészségügy leterheltsége miatt a kivizsgálások időtartama húzódik, van, hogy hónapokat is várni kell egy-egy különösen fontos vizsgálatra, mely a már daganatos megbetegedések irányát mutathatná. Bár a KSH adatai némiképp csökkenő tendenciát mutatnak 2021-ben, a hazai számok még mindig riasztóan magasak.